فلومتر الکترومغناطیسی و کاربرد آن⭐قیمت و خرید فلومتر مغناطیسی

فلومتر الکترومغناطیسی چیست؟ چه کاربردی دارد؟

SAHA

فلومتر الکترومغناطیسی و کاربرد آن⭐قیمت و خرید فلومتر مغناطیسی

فلومتر الکترومغناطیسی یک تجهیز اندازه‌گیری فلوی سیالات است. این دستگاه با استفاده از میدان مغناطیسی و قانون فارادی عمل می‌کند.

توضیحات

برند صاها تولید کننده انواع فلومتر صنعتی و کنتور هوشمند چاه اب کشاورزی

 

آنچه باید از فلومتر یا کنتور الکترومغناطیسی بدانید

یکی از محبوب ترین و سازگارترین دبی سنج ها در انواع آن ها، فلومتر الکترومغناطیسی است که اغلب با نام فلومتر الکترومغناطیسی یا فلومتر مغناطیسی شناخته می شود. در این مقاله قصد داریم به آشنایی با آن بپردازیم، کارایی آن هارا با هم مرور کنیم و بدانیم چه مزایا و معایبی دارند تا بتوانید به انتخاب فلومتر مغناطیسی مناسب خود بپردازید.

 

فلومتر الکترومغناطیسی چیست؟

فلومتر الکترومغناطیسی یا فلومتر مگنتی(مگنتیک) یک دستگاه اندازه گیری پراکنده جریان سیالات الکترولیتی در صنعت مهندسی است. این دستگاه از اصول فیزیک مغناطیسی برای اندازه گیری جریان سیالات استفاده می کند. اصل عملکرد این دستگاه به این صورت است که یک میدان مغناطیسی متناوب به سیال اعمال می کند و سپس تغییرات نیروی لورنتز متناسب با سرعت جریان سیال، توسط حسگرهای مغناطیسی در دیواره لوله ها را اندازه گیری می کند. این امر را به عنوان اصول کار فلومتر الکترومغناطیسی می شناسند.

 

فلومتر الکترومغناطیسی چیست؟

 

اساس کار فلومتر الکترومغناطیسی

اساس کار فلومتر الکترومغناطیسی از قانون فارادی پیروی می کند. بر اساس این قانون، اگر یک هادی از میدان مغناطیسی عبور کند، ولتاژ القایی را تجربه خواهد کرد. سرعت، طول و قدرت میدان مغناطیسی همگی به طور مستقیم با دامنه ولتاژ تولید شده همبستگی معکوس دارند.

در یک فلومتر الکترومغناطیسی، یک فرستنده و یک سنسور هر دو بخش یک جریان سنج الکترومغناطیسی هستند. برای اندازه گیری ولتاژ القایی یک سیال، این سنسور در خط لوله نصب می شود. این ولتاژ متعاقباً از طریق فرستنده به یک دبی قابل اندازه گیری تبدیل می شود. در واقع هر چه سیال سریعتر حرکت کند ولتاژ بیشتری تولید می شود.

 

مشخصات فنی فلومتر مغناطیسی

هنگام انتخاب یک فلومتر الکترومغناطیسی، باید با ویژگی ها و مشخصات فنی فلومتر الکترومغناطیسی آشنا بود. متغیرهایی از جمله دما، فشار محیط، سیال، نوع اتصال، دقت، دستگاه اندازه گیری و عوامل دیگر از جمله پارامترهایی هستند که باید هنگام خرید به آن ها توجه شود. این ابزار معمولاً دارای خطای اندازه گیری کمی است.

 • درجه ی اندازه گیری:

این مشخصه از فلومتر الکترومغناطیسی نشان دهنده حداکثر جریانی است که دستگاه قادر به اندازه گیری آن است و معمولاً در واحد لیتر در دقیقه یا متر مکعب در ساعت اعلام می شود. دقت این مشخصه بسیار بالا است و عموما درست محاسبه می کند.

 • درجه‌ ی دقت:

دقت اندازه گیری فلومتر مغناطیسی معمولاً بر اساس درصد بیان می شود و می تواند بین 0.5% تا 2% یا گاها بیشتر باشد. هرچه دستگاه دقت بالاتری داشته باشد قیمت بیشتری نیز دارد و باید هزینه و بودجه بیشتری برای خرید آن در نظر گرفته شود.

 • رنج دمایی:

این ویژگی فلومتر الکترومغناطیسی نشان دهنده دمای کاری محیط است که فلومتر مغناطیسی باید در آن به خوبی عمل کند. این مقدار معمولاً در دمای سلسله مراتبی از -40°C تا 200°C قرار می گیرد.

 • جنس و طراحی لوله:

 مشخصه مذکور نشان دهنده لوله و طراحی آن است. انواع فلومتر الکترومغناطیسی معمولاً از جنس استنلس استیل یا PVC ساخته می شوند و لوله ها می توانند به صورت مستقیم یا فلنج دار باشند.

 

مشخصات فنی فلومتر الکترومغناطیسی

 

کاربرد فلومتر الکترومغناطیسی

در لوله ها، سرعت سیالات رسانا مانند آب، اسیدها، اکسید کلسیم و دوغاب با انواع فلومتر الکترومغناطیسی کنترل می شود. این امر را می توان یکی از انواع کاربرد فلومتر مغناطیسی در نظر گرفت. هنگامی که رسانایی الکتریکی سیال بیشتر از 5 میکروزیمنس بر سانتی متر باشد، این جریان سنج ها به درستی عمل می کنند. هنگام اندازه گیری سیالات با رسانایی الکتریکی پایین مانند آب دیونیزه، آب تغذیه دیگ بخار یا هیدروکربن ها با احتیاط از فلومتر مغناطیسی استفاده کنید زیرا انجام این کار می تواند باعث خاموش شدن فلومتر و ثبت جریان صفر شود.

استفاده از انواع فلومتر الکترومغناطیسی در خطوط لوله کوتاه امکان پذیر است زیرا لازم نیست خطوط لوله در بالادست و پایین دست محلی که فلومیتر در آن قرار می گیرد خطوط مستقیم و بدون خم باشد. این فناوری برای جداسازی مواد معدنی از سنگ های معدنی، تولید خمیر کاغذ و بخش های شیمیایی و معدنی کاربرد دارد. همچنین  فلومتر مغناطیسی در کارخانه های نمک زدایی برای اندازه گیری جریان مواد شیمیایی استفاده می شوند.

 

طراحی فلومترهای الکترومغناطیسی

طراحی ساخت فلومتر الکترومغناطیسی شامل یک لوله غیر رسانا یا یک بخش لوله غیر مغناطیسی است. در دو طرف قسمت لوله سیم پیچ های آهنربایی وجود دارد که یک میدان مغناطیسی عمود بر جریان مایع داخل لوله ایجاد می کند.

پیکربندی میدان مغناطیسی باعث می شود که سیال همزمان از سیم پیچ آهنربا و قسمت لوله عبور کند و در حین انجام این کار باعث القای ولتاژ در سیال می شود. رابطه بین دامنه ولتاژ و سرعت سیال ساده است. الکترودها این ولتاژ را به یک مبدل متفاوت هدایت می کنند، که اساساً یک ولت متر دقیق است که می تواند ولتاژ تولید شده را به درستی اندازه گیری کند و آن مقدار را به سیگنال های کنترل مناسب تبدیل کند.

 

انواع فلومتر مغناطیسی

فلومتر های مغناطیسی، بر اساس مختلف بودن مشخصات فنی و کاربردهای خاص، در انواع مختلفی عرضه می شوند. در زیر، نمونه هایی از انواع فلومتر الکترومغناطیسی را معرفی می کنیم:

فلومتر مغناطیسی استاندارد :

این نوع فلومتر الکترومغناطیسی برای کاربردهای عمومی طراحی شده است و معمولاً در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها دارای دقت معقولی هستند و برای اندازه گیری جریان سیالات الکترولیتی مثل آب، پساب، و مواد شیمیایی مناسب هستند.

فلومتر مغناطیسی هایلوزینالی :

این نوع فلومتر الکترومغناطیسی از جنس Hastelloy برای مقاومت در برابر مواد شیمیایی خورنده و اگرسیو مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها به عنوان یک گزینه مناسب در صنایع شیمیایی و پتروشیمی مورد استفاده هستند.

 

فلومتر مغناطیسی با عایق گذاری :

فلومتر الکترومغناطیسی دارای لایه‌ های عایقی مانند PTFE هست که می تواند در مخلوط های شیمیایی خورنده مورد استفاده قرار گیرد. آن ها برای اندازه گیری جریان مواد شیمیایی مانند اسیدها و بازها مناسب هستند.

 

فلومتر مغناطیسی با خروجی تجمعی :

این نوع جریان سنج ها از پالس های جریان تجمعی برای اندازه گیری جریان سیالات با ترکیبات مواد معدنی استفاده می کنند. آن ها معمولاً در معادن و صنایع معدنی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

فلومتر الکترومغناطیسی و انتخاب آن

خرید انواع مدل فلومتر الکترومغناطیسی به نیازها و شرایط خاص کاربرد شما بستگی دارد. در اینجا چند معیار برای انتخاب فلومتر الکترومغناطیسی به شما ارائه می دهیم:

 • تعیین نوع سیال
 • درجه دقت مورد نیاز
 • دما و فشار محیط کاری
 • جنس و مشخصات لوله

با توجه به معیار های بالا ، شما می توانید فلومتر الکترومغناطیسی مناسب برای نیازهای خود انتخاب کنید. همچنین، مشورت با تولید کننده‌های معتبر و متخصصان می تواند به شما کمک زیادی در انتخاب مناسب ترین تجهیز اندازه گیری فلو برای کاربرد مخصوص خود کند. این چند معیاری که نام برده شد، فقط برخی از معیار های انتخاب فلومتر الکترومغناطیسی است. دقت به معیار و عوامل های زیادی کمک می کند تا شما بتوانید دستگاه مناسب خود را انتخاب کنید.

 

انتخاب نوع فلومتر مغناطیسی

 

نحوه انتخاب فلومتر مغناطیسی

با وجود این واقعیت که انواع مختلفی از دبی سنج مغناطیسی برای اندازه گیری جریان سیال وجود دارد، اما همه آنها مطابق قانون فارادی عمل می کنند و در نتیجه عبور سیال از میدان مغناطیسی ولتاژ تولید می کنند، برخی از این فلومترها برای برخی کاربردها مناسب تر هستند. مواد به کار رفته در لوله سیال و تجهیزات اندازه گیری بسته به کاربرد تأثیر بسزایی در دقت اندازه گیری دارد. مقیاس فلومتر باید هنگام تعیین محدودیت های اندازه و سرعت در نظر گرفته شود تا از عملکرد صحیح و قابل اعتماد در طول کار و میزان جریان جریان اطمینان حاصل شود.

توانایی یک فلومتر الکترومغناطیسی برای ارزیابی محدوده سرعتی که می تواند پوشش دهد، تحت تأثیر خواص فیزیکی، به ویژه اندازه آن است. اکثر فلومترهای مغناطیسی دارای محدوده اندازه گیری 0.3 تا 10 متر در ثانیه و اندازه گیری 0.6 تا 7.9 اینچ (15 تا 200 میلی متر) هستند. برخی از تجهیزات اندازه گیری فلو می توانند سرعت های کمتر از محدوده نرمال را اندازه گیری کنند، اگرچه در این شرایط دقت فلومتر آسیب می بیند.

 

مزایای فلومتر مغناطیسی

فلومتر های الکترومغناطیسی دارای مزایای بسیاری هستند که آن ها را به انتخاب مناسب برای اندازه گیری جریان سیالات الکترولیتی و بسیاری از کاربردهای صنعتی تبدیل می کند. در ادامه به برخی از مزایای فلومتر مغناطیسی می پردازیم.

 • اندازه گیری دقیق:

فلومتر مغناطیسی به دلیل اصول فیزیکی مبتنی بر قانون لورنتز و اثر هال اندازه گیری دقیقی از جریان مایعات مغناطیسی ارائه می دهد.

 • عدم نیاز به تماس مستقیم:

فلومتر الکترومغناطیسی عمدتاً بدون نیاز به تماس مستقیم با مایع کار می کند. این به معنای عدم نیاز به ایجاد سوراخ یا اتصالات مستقیم به لوله های مایع است که می تواند در کاهش احتمال نشتی و آلودگی مایع کمک کند.

 • عمر مفید بلند:

فلومتر های مغناطیسی معمولاً دارای عمر مفید بلندی هستند و نیاز به تعویض یا تعمیرات مکرر ندارند.

 • تطبیق پذیری با مایعات مختلف:

فلومتر مغناطیسی معمولاً قابلیت تنظیم با انواع مختلفی از مایعات مغناطیسی را دارد که می تواند خود را با آن ها تطبیق دهد.

 • قابلیت اندازه‌گیری جریان دوجداره:

برخی از فلومترهای مغناطیسی قادر به اندازه گیری جریان دوجداره AC  و جریان مستقیم AC  هستند که یکی از مزایای فلومتر مغناطیسی است.

 • عدم نیاز به قطع کردن لوله:

در برخی از مدل های فلومتر مغناطیسی، نیازی به قطع کردن لوله ها برای نصب ندارید.

 

معایب فلومتر مغناطیسی

انواع فلومتر الکترومغناطیسی به غیر از مزایا معایبی هم دارند. این امر باعث می شود ما در انتخاب خود بیشتر دقت کنیم. در ادامه مقاله به برخی از معایب دستگاه اشاره می کنیم.

 • حساسیت به خارجی‌ ها:

فلومترهای مغناطیسی معمولاً حساس به مواد مغناطیسی ناخالص هستند. در صورت وجود ذرات مغناطیسی ناخالص در مایع، دقت اندازه گیری ممکن است کاهش یابد و خطایی ایجاد شود.

 • نیاز به آب بیرونی:

برخی فلومتر های مغناطیسی برای عملکرد خوب نیاز به آب خارجی دارند تا میدان مغناطیسی مناسبی در آن ها ایجاد شود. این نیاز به منابع خارجی ممکن است در برخی مواقع ایجاد مشکل کند.

 • محدودیت های جریان:

برخی از نوع های فلومتر الکترومغناطیسی در اندازه گیری جریان با مقادیر بسیار پایین یا بسیار بالا ممکن است دچار مشکلات شوند و دقت آن ها کاهش یابد.

 • نیاز به تنظیمات دقیق:

برای انجام اندازه گیری دقیق، فلومتر  الکترومغناطیسی، نیاز به تنظیمات دقیق و کالیبراسیون مناسب دارد. این امر نیازمند  داشتن زمان و تخصص فنی است.

 • هزینه نصب و نگهداری:

نصب و نگهداری فلومتر الکترومغناطیسی ممکن است به دلیل پیچیدگی فنی و نیاز به تجهیزات جانبی هزینه بر باشد. به غیر از اینکه هزینه مالی بالایی دارند هزینه زمانی هم دارند.

 

مزایا و معایب فلومتر الکترومغناطیسی صاها

 

شرایط نصب فلومتر مغناطیسی

برای نصب فلومتر الکترومغناطیسی باید به نقطه ای از لوله که در آن لوله با سیال پر می شود توجه شود. این امر تاثیر بسزایی بر دقت اندازه گیری فلومتر دارد.

از فلومترهای مغناطیسی با احتیاط شدید در کاربردهای خلاء استفاده کنید، زیرا برخی از این دستگاه ها ممکن است در چنین موقعیتی دچار مشکل شده و در خطوط لوله گیر کنند؛ در نتیجه فلومتر از بین بروند. مشابه این، گرمای بیش از حد در فلومتر مغناطیسی منجر به خرابی جبران ناپذیر فلومیتر می شود. (حتی اگر این اتفاق برای مدت کوتاهی در شرایط فوق العاده رخ دهد)

 

قیمت فلومتر الکترومغناطیسی 

فلومتر الکترومغناطیسی قیمت های متفاوتی دارد ، زیرا مدل و مارک های مختلف آن با مشخصات فنی متفاوتی عرضه شدند و هر مدل قیمت متفاوتی با سایر مدل ها دارد.

نتیجه گیری:

همانطور که مشخص شد در معرفی این محصول ما به بررسی انواع فلومتر الکترومغناطیسی، مدل و ویژگی های آن پرداختیم. این امر به شما کمک می کند تا در خرید آن و نحوه انتخاب انواع مختلف فلومتر الکترومغناطیسی راحت تر بتوانید تصمیم بگیرید و در انتخاب و خرید فلومتر مغناطیسی  magnetic flowmeter به درستی عمل کنید.

با برند صاها، تولید کننده فلومتر الکترومغناطیسی، دقت و کیفیت را تجربه کنید. بهترین انتخاب برای اندازه‌گیری جریان و فروش مطمئن در سراسر کشور